Itsesidonta -työpaja Pride 2025
Paikka: Kalliola, Alli Trygg / Sturenkatu 11, 00510 Helsinki
Kurssimaksu: 49,00€
Opettaja:
Elie Shibari
Itsesidonnalla tarkoitetaan shibarisidontaa, jossa sidotaan parin sijasta omaa kehoa. Itsesidontaa voi harjoittaa monesta syystä. Se voi olla mm. tapa maadoittua omaan kehoon, purkaa tunteita tai harjoitella sidontaa jos paria ei ole vielä löytynyt.
Tämä työpaja tarjoaa mahdollisuuden oppia sidonnan perusteita itsesitoen.
Työpaja keskittyy pääasiassa sidonnan alkeistekniikkaan mutta sivuaa kehoyhteyden teemoja.
Työpaja sopii henkilöille, jotka eivät ole ennen koskeneetkaan köyteen, sekä vähän kokeneemmille sidontaa harrastaneille, jotka haluavat vahvistaa perustaitojaan ja syventää osaamistaan.
Kaikki harjoitukset toteutetaan soolona.
Työpajan ohjaajana toimii Elie Shibari, joka on helsinkiläinen sitoja ja seksuaalineuvoja, jolla on yli vuosikymmenen kokemus sidonnasta.
01.08.2024 - 31.07.2025
To 16:00-19:00
Läsnäoleva shibari-sidontatyöpaja Pride 2025
Paikka: Kalliola, Alli Trygg / Sturenkatu 11, 00510 Helsinki
Kurssimaksu: 99,00€
Opettaja:
Elie Shibari
Työpajassa harhoitellaan shibarisidonnan alkeita yhdessä parin kanssa. Toinen parista ilmoittaa molemmat työpajaan.
Monet shibari-sidontaa harrastavat, niin sidottavat kuin sitojat, samaistuvat tilanteeseen jossa mielessä risteilevät ajatukset vievät huomion kehollisilta aistimuksilta tai huomio lipsahtaa sidonnan valmiiksi saamiseen jolloin itse sidonnan matka unohtuu. Tässä työpajassa asetutaan kosketuksen äärelle ja tarjotaan harjoituksia sitojan ja sidottavan välisen yhteyden sekä läsnäolon vahvistamiseen. Harjoituksissa mm. herkistytään kuuntelemaan toista osapuolta ja tutkitaan käytännön tapoja vahvistaa omaa kehoyhteyttä sidonnan tiimellyksessä.
Työpajan ohjaajana toimii Elie Shibari, joka on helsinkiläinen sitoja ja seksuaalineuvoja, jolla on yli vuosikymmenen kokemus sidonnasta. Elielle läsnäoleva sitominen ei tarkoita mitään tiettyä, kuten tiivistä silmiin tuijottelua, vaan hetkessä olemista jokaiselle omalla ja autenttisella tavalla.
01.08.2024 - 31.07.2025
Ma 16:00-19:00
Shibarisidonnan alkeet -työpaja Pride 2025
Paikka: Sturenkatu 11
Kurssimaksu: 99,00€
Opettaja:
Elie Shibari
Työpajassa harjoitellaan shibarisidonnan alkeita oman parin kanssa. Toinen parista ilmoittaa molemmat työpajaan.
Työpajan fokus on sidonnan alkeistekniikassa, mutta sivuamme myös luovan sitomisen ja yhteyden rakentamisen teemoja.
Työpaja sopii henkilöille, joilla ei ole lainkaan aiempaa kokemusta sitomisesta sekä vähän kokeneemmille sitojille, jotka haluavat vahvistaa perustaitojaan ja syventää osaamistaan.
Kaikki harjoitukset tehdään oman parin kanssa ja switchailu, eli roolien vaihtaminen, on sallittu.
Työpajan ohjaajina toimivat Elie ja Satu.
Elie Shibari on helsinkiläinen sitoja ja seksuaalineuvoja, jolla on yli vuosikymmenen kokemus sidonnasta. Satu on sidontaa pitkään harrastanut tanssi- ja performanssitaiteilija.
01.08.2024 - 31.07.2025
Ke 14:00-17:00
Kohtaamistaide – Naapuruusviikon maksuton työpaja
Paikka: Taidepääty, Ilona / Sturenkatu 11, 00510 Helsinki
Opettaja:
Irene Hursti (Opettaja esittely)
Tule tutustumaan Kohtaamistaiteeseen, jossa yhdistyy taiteen tekeminen ja kohtaaminen ryhmässä. Kohtaamistaide® on hyvinvointia tukeva taidemenetelmä, joka rohkaisee kokemaan luovuuden iloa. Kohtaamistaide pohjautuu japanilaiseen Clinical Art-systeemiin ja on sovellettu suomalaiseen kulttuuriin sopivaksi.
Kohtaamistaidetoiminta aloitetaan virittäytymällä käsiteltävään teemaan aisteja aktivoiden. Taidetyöskentely etenee ohjatusti yksi vaihe kerrallaan. Tehdyistä töistä jokainen saa ja antaa positiivista arvostusta.
Kohtaamistaide sopii kaikille eikä mitään aikaisempaa kuvallisen ilmaisun kokemusta tarvita. Kohtaamistaiteessa keskitytään töiden esteettisiin ominaisuuksiin, yksityiskohtiin, muotoihin ja väreihin. Samalla harjoitellaan uusien näkökulmien löytämistä teoksia katsellessa.
Opettajana toimii Kohtaamistaiteen ohjaaja ja sosionomi (amk) Irene Hursti. Kurssi on maksuton ja osa Kalliolan Naapuruusviikkoa.
Tutustu opettajaan: Irene Hursti
01.08.2024 - 31.07.2025
To 17:30-19:00