Kohtaamistaide – Naapuruusviikon maksuton työpaja
Paikka: Taidepääty, Ilona / Sturenkatu 11, 00510 Helsinki
Opettaja:
Irene Hursti (Opettaja esittely)
Tule tutustumaan Kohtaamistaiteeseen, jossa yhdistyy taiteen tekeminen ja kohtaaminen ryhmässä. Kohtaamistaide® on hyvinvointia tukeva taidemenetelmä, joka rohkaisee kokemaan luovuuden iloa. Kohtaamistaide pohjautuu japanilaiseen Clinical Art-systeemiin ja on sovellettu suomalaiseen kulttuuriin sopivaksi.
Kohtaamistaidetoiminta aloitetaan virittäytymällä käsiteltävään teemaan aisteja aktivoiden. Taidetyöskentely etenee ohjatusti yksi vaihe kerrallaan. Tehdyistä töistä jokainen saa ja antaa positiivista arvostusta.
Kohtaamistaide sopii kaikille eikä mitään aikaisempaa kuvallisen ilmaisun kokemusta tarvita. Kohtaamistaiteessa keskitytään töiden esteettisiin ominaisuuksiin, yksityiskohtiin, muotoihin ja väreihin. Samalla harjoitellaan uusien näkökulmien löytämistä teoksia katsellessa.
Opettajana toimii Kohtaamistaiteen ohjaaja ja sosionomi (amk) Irene Hursti. Kurssi on maksuton ja osa Kalliolan Naapuruusviikkoa.
Tutustu opettajaan: Irene Hursti
01.08.2024 - 31.07.2025
To 17:30-19:00
Sointukylpy toukokuu
Paikka: Kalliola, Alli Trygg / Sturenkatu 11, 00510 Helsinki
Kurssimaksu: 18,00€
Opettaja:
Irene Hursti (Opettaja esittely)
Sointukylpy on ryhmässä tapahtuva syvärentoutusmenetelmä, joka hoitaa kokonaisvaltaisesti sekä kehoa että mieltä. Rentoutuksen aikana makaat jumppamatolla peitteen alla. Sointukylvyn aikana sinun ei tarvitse tehdä mitään. Harmoniset ja lempeät äänivärähtelyt auttavat päästämään irti kehon jännityksistä ja mielen ajatusvirrasta. Sointukylvyssä saat antaa itsesi vain olla ja levätä. Äänirentoutuksen vaikutukset kestävät jopa joitakin päiviä. Olipa sointukylpy sinulle uusi tai vanha tuttavuus, on jokainen kerta ainutlaatuinen elämys.
Sointukylpy koostuu alustuksesta, ohjatusta tietoisuusharjoituksesta, itse äänirentoutuksesta ja ohjatusta paluusta tähän hetkeen. Soittimina on mm. äänimaljat, tuulikellot, erilaiset rummut, gongi ja luonnonääniä tuottavat soittimet.
Huomaathan, ettei sointukylpy sovi, jos sinulla on vakavia sydänsairauksia tai syöpähoidot ovat käynnissä.
Ota halutessasi mukaan pieni tyyny. Jumppa-alustan ja kevyen peitteen saat käyttöösi opistolta. On hyvä pukeutua mukavaan, rentoon asuun. Tule juuri sellaisena kuin olet.
Tutustu opettajaan: Irene Hursti
Alli Trygg sijaitsee 2.kerroksessa. Kerrokseen on hissi. Hissiin ei mahdu sähköpyörätuoli.
01.08.2024 - 31.07.2025
La 12:00-13:30